Konak Belediye Meclisi mayıs ayı ikinci toplantısını gerçekleştirdi

Meclis toplantısında konuşan Başkan Mutlu, “Kadın sığınmaevi çalışmamız var, gündemimizde. Keşke hiçbir kadın bir yere sığınmak zorunda kalmasa…” dedi. Doğalgaz müjdesi de veren Başkan Mutlu, İZMİRGAZ yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmeyi anlattı. 

Konak Belediye Meclisi’nin mayıs ayı ikinci olağan toplantısı Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Konak Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu yönetimindeki toplantıda, 2023 Mali Yılı İdare ve Kesin Hesap Cetvelleri hakkında Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen rapor oylandı. Konak Belediyesi’nin 2023 yılı içerisinde gerçekleştirdiği tüm mali iş ve işlemler ile faaliyetlerini gerçek maliyetine uygun olarak sağlıklı ve güvenilir bir biçimde muhasebeleştirdiğinin; saydam, hesap verilebilir şekilde yürütüldüğünün beyan edildiği rapor tek tek oylama usulü ile meclisten oy çokluğuyla geçti.

Kadın sığınmaevi gündemde

Dilek ve öneriler maddesinde kadın sığınmaeviyle ilgili gelen soruyu yanıtlayan Başkan Mutlu, kadın sığınmaevinin en yakın zamanda açılacağı müjdesini verdi ve şunları söyledi:

“Bugün TARKEM’le birlikte bir toplantı yaptık. TARKEM’le yaptığımız restorasyon çalışmalarının üstünden geçtik, neler yapabilirizi konuştuk. Sığınmaevi ve başka çalışmalar da konuşuldu. Öncelikle keşke hiçbir kadın bir yere sığınmak zorunda kalmasa.  Erkekler nasıl hiçbir yere sığınmak zorunda kalmıyorsa kadınlar da bir gün hiçbir yere sığınmak zorunda kalmayacak. Ama bu durumda yapacak bir şey yok. İzmir de maalesef bu konuda umduğumuz gibi değil, daha yeni on iki kadın öldürüldü. Dolayısıyla sığınmaevi gündemimizde. Yasal olarak nerede, hangi mahallede açıldığı açıklanmıyor. Mimarisine kadar gizlilik ya da farklılık içermeyen bir tasarıma sahip olmak zorunda. Kadın sığınmaevi çalışmamız var, açılacak.”

Doğalgaz müjdesi

Başkan Mutlu, geçtiğimiz günlerde İzmir Doğalgaz (İZMİRGAZ) Genel Müdürüyle yaptığı görüşme hakkında detay vererek, “İZMİRGAZ müdür ve müdür yardımcılarıyla yaptığımız görüşme olumlu geçti. Hem onlar hem biz ilk toplantıda yaptığımız çalışmaları birbirimize sunacağız. Zeytinlik’te bir çalışma yapmışlardı. Oradaki hatla ilgili çalışma yapacaklar. Biz de dönüşüm planlarına göre on yıllık süreçte en hızlı dönüşecek yerleri daha geriye bırakmak üzere diğer yerleri önceliklendirerek öneride bulunacağız. Ve ortak, uzlaştığımız noktada meclise gelecek, meclis kararıyla da doğalgaz çalışması başlayacak.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir