Fed faiz kararı sonrası gözler piyasalarda! altın ve dolar için çarpıcı tahmin

Piyasaların gözü kulağı bugün açıklanan Fed faiz kararındaydı. Fed beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 5.50 seviyesinde sabit bıraktı. Kritik gelişme sonrası altın ve döviz piyasasına ilişkin beklentiler de netleşmeye başladı. Peki bundan sonrası için piyasaları ne bekliyor?

PİYASALARI NASIL ETKİLER?

Konuyla ilgili merak edilenleri Ekonomist Hikmet Baydar, milliyet.com.tr’ye açıkladı. Baydar konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Zaten Fed’in faizi değiştirmesini beklemiyorduk. Bundan sonrası için ABD’de faiz artırımları beklenmiyor. Faiz artırımı olması için enflasyonda yukarı yönlü baskının oluşması gerekiyordu. ABD’de enflasyon düşüş gösterdi. Faiz indirimi için hedeflenen seviyeden hala uzak olduğumuz için eylül ve kasım gibi bazı tarihler fiyatlanıyor. Şu an faiz kararı sürpriz değil. Piyasalarda etkisinin olmasını beklemiyoruz.

‘PİYASALARDA DALGALANMALARA SEBEBİYET VEREBİLİR’

Gelecek açıklamalarda piyasalar Fed’in faiz indirimine yakın zamanda başlayıp başlamayacağını, bu yıl kaç faiz indirimi olacağına ilişkin ipuçları arayacak. İşte bu ipuçları piyasalarda dalgalanmalara sebebiyet verebilir.

Faiz indirimini Fed de istiyor. Yanlış bir hamle yaparsak daha kötü olabilir, o yüzden geç olsun, temiz olsun diyorlar. Faiz indirimini kendileri de istiyor. ABD’de bankacılık sistemi yüksek faizlere dayanamıyor.

EYLÜLDE FAİZ İNDİRİMİ MÜMKÜN MÜ?

Şu adan eylülde faiz indirimi yüzde 70’lerde fiyatlanıyor. Kasım ayı için indirim ihtimali yüzde 90’larda. Ancak eylül ayında faiz indirimi ihtimali hala yüksek. Yaz ayları boyunca enflasyonun aşağı yönlü baskılandığına dair veriler güçlü gelmeye başlarsa faiz indirimine eylülde gidilebilir.

FAİZ KARARI ALTINI NASIL ETKİLER?

ABD’de geçtiğimiz haftalarda açıklanan verilerde enflasyonun yüksek kalacağı kaygıları oluşunca altın fiyatları çok sert düşüş göstermişti. Şimdi ‘altında Fed baskısı kalacak mı?’ gelecek açıklamalarda bunu göreceğiz.

‘ALTINDA TEPKİ ALIMI GELME İHTİMALİ YÜKSEK’

Altın fiyatlarında bir tepki alımı gelme ihtimali yüksek. Ancak şu anda yukarı trend için erken.

GRAM ALTINDA BEKLENTİLER NE?

Gram altında ise Bakan Şimşek’in söylediği gibi ay sonunda gri listeden çıkma ihtimali var. Ay sonuna doğru yabancı girişi gelme ihtimali fazla. Dolar/TL’de aşağı yönlü bir hareket gelebilir. Bu gram altını olumsuz etkiler. Yani ons altın yükselse bile dolar/TL’deki düşüşten dolayı gram altın, ons altın kadar yükselmeyebilir. Ben önümüzdeki süreç için gram altında çok fazla oynaklık beklemiyorum.

DOLAR/TL’DE 30’UN ALTI MÜMKÜN MÜ? İŞTE YENİ TAHMİN

Merkez Bankası’nın döviz pozisyonu artıya geçti. Merkez Bankası’nın döviz alımını azaltma durumu olabilir. Bu da dövizde aşağı yönlü baskılanmayı artırabilir. Önümüzdeki günlerde dolar/TL’nin 30’ların altını deneme ihtimali artıyor. Dolar/TL’de şu anda hedef 30 liranın altıdır. Merkez Bankası önümüzdeki günlerde döviz alımını azaltırsa dolar/TL’de düşüş beklenebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir