200 ülkede tanıtımla… Turizmde  ilk 5’teyiz

Bursa / Turizmde yeni rekorlar bekleniyor. Hem turizmdeki çeşitlilik hem hizmet hem de 4 mevsim turizmiyle Türkiye rakiplerini her yıl tek tek geride bırakıyor. Dünyanın Türkiye’ye ilgisinin artmasında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın da (TGA) büyük katkısı var. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve eşi Pervin Ersoy ile Bursa Kültür Yolu Festivali için Bursa’da buluştuk. İllerde yapılan Kültür Yolu Festivallerinin turizme büyük katkısı olduğunu belirten Bakan Ersoy, “Oteller doluyor, komşu illerden bile gelenler var. Esnaf 9 günde 3 aylık ciro yapıyor” diyor. Turizmin gelişmesi için tanıtıma büyük önem verdiklerini belirten Bakan Ersoy, “200 ülkede tanıtım yapıyoruz. İlk 3 ay beklentilerin üstünde gidiyor. Rekor ziyaretçi ve gelir rakamlarına gidiyoruz. Turizmde ilk 5 ülkeden biri haline geldik. Süper lige çıkmakla kalmadık liderlik için mücadele ediyoruz” diyor.

Pervin Ersoy da eşini festivallerde yalnız bırakmıyor. Pervin Ersoy, “yaz aylarındaki festivallere yoğun katılım olacağına inanıyoruz. Çok güzel ve keyifli gidiyor. Ailelerin çocuklarıyla birlikte katılımını bekliyoruz. Özellikle çocuklara yönelik de birçok güzel etkinlik var” diyor.

Beklentilerin üstündeyiz

Bakan Ersoy, herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği festivaller yaptıklarını dile getirdi. Kültür Yolu Festivallerinin her yaş grubunda kültür sanata erişim, sanata ve sanatçıya destek, ilin markalaşmasını sağlamak gibi önemli faydaları olduğunu belirten Bakan Ersoy, festivallerde Filistinli sanatçıların katılacağı konserler de olacağını kaydetti.

Bakan Ersoy ile yeni turizm stratejilerini ve hedeflerini de konuştuk. Bu seneki turizm gelirinde hedefin 60 milyar dolar olduğunu belirterek Bakan Ersoy, “ilk 3 ayda beklentilerin üstünde gidiyor. Pandemi öncesi rakamlara döndük” diyor.

12 ay 81 ilde turizm

TGA’nın yurtdışında Türkiye’nin tanıtımı için yoğun çalışmalar yaptığını belirten Bakan Ersoy, “200 ülkede tanıtım yapılıyor. 37 ülkenin ulusal televizyonlarında tanıtımlarımız var. Türkiye en yoğun tanıtım yapan ülke oldu” dedi. Bu sene Didim tanıtımlarına da ayrı yer verdiklerini belirten Ersoy, Bodrum-Didim paket program çalışmaların da yapıldığını söyledi. Düşük sezonu canlandırmak için projeler de yaptıklarını dile getiren Bakan Özsoy, “turizmi 12 aya yayıyoruz. 81 ile yaymaya çalışıyoruz. Kültür turları artacak” diyor.

Gece müzeleri esnafa yarıyor

Turizmde çeşitliliğin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, “gece müzelerine başladık. Böylece turist akşam da dışarı çıkıyor. Esnaf için iyi oluyor” dedi. Turistlerin gecelik harcaması ortalamasının 93 dolar olduğunu kaydeden Bakan Özsoy, bunu 103 dolara çıkarma hedefleri olduğunu belirtiyor. THY’nin 330 şehire uçmasının turizm açısından önemli olduğunu kaydeden Ersoy, farklı ülkelerden gelen artışları da şöyle anlattı: “Polonya ve İngiltere’den gelenlerde ciddi artış var. Ayrıca Asya ve ABD’de de artış büyük. 1,4 milyon ABD’li geldi hedef 2,5 milyon. Çin’de de hedef 2,5 milyon. İskandinav ülkelerinden gelenlerde de artış görüyoruz. ABD’liler uzun kalmak istiyor. Ürünün çeşitliliğini artırmak istiyorlar. Anadolu’da farklı paketler alıyorlar.”

Taş tepeler artacak

Göbeklitepe ve Karahantepe’nin dünya tarihi açısından önemli keşifler olduğunu dile getiren Ersoy, “taş tepelerde 12 noktada kazı var. Bunu 20’ye çıkaracağız. Tarihe bakış değişiyor. 22 uluslararası üniversite akademi kazılara destek veriyor. Bunlar bölgenin turizmi açısından çok değerli” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir